Něco o Achatině

1. prosince 2011 v 19:55 | Eliška |  Něco málo o zvířatech

Obří šnek je přítulný a nenáročný domácí mazlík.

Krmit ho můžete jakýmkoli ovocem, zeleninou a i skořápkami od vejce. Achatina bez problému sežere: slupku od jablka i rajčete, jablko, rajče, banán, okurek, skořápku od vejce, sépiovou kost, papriku, broskev, meloun, prostě všechno.
Sépiová kost:


malé achatinky na sépiové kosti
V Africe z jejich ulit vyrábějí náhrdelníky, Češi z nich dělají domácí mazlíky. Najít zalíbení v chovu afrického suchozemského šneka je trochu zvláštní, ale seženete ho za pár korun a jeho životní nároky jsou minimální. Zlým pánem by se ovšem mohl stát při vypuštění do volné přírody.

Jako podestýlku jsem zvolila pro svou Oskárku kokosový substrát, který koupíte v každém zverimexu za 40 Kč. Nemusíte ho měnit příliž často, protože se mění jednou za dva-tři měsíce. Achatina žravá doroste v zajetí kolem 15-20 cm. váží kolem 300 gramů a dožívá se většinou až sedmi let.
Tělo, tedy nohu, mívá černébarvy, jen výjimečně světlou, albíni jsou vzácní. Když kliknete na slovo barvy, objeví se vám stránka kde najdete všechny druhy achatin.
Achatina reticulata, šnek mazlíček.
Achatina reticulata, šnek mazlíček.
Módní šnek Achatina iredalei.
Módní šnek Achatina iredalei.
K chovu si můžete vybrat i druhý největší druh Achatina reticulata, ta může také dorůst až 20 cm. A chovat se dá i nažloutlá Achatina iredalei, která je drobnější, měří kolem 8 cm. Já mám asi reticulatu, přesně nevím.

Šneci mají rádi vysokou vlhkost (90 %´), takže je dobré, každý den jim stříkat rosprašovačem na květiny vodu do terária. Jen tak to pošplíchejte a můžete i jejich ulitu, protože je jim dobře ve vlhkém okolí. Achatiny neboli oblovky si pochutnají i na krmivu pro suchozemské želvy, ovoci, zelí, kousku sýra, nebo vařených těstovinách. Nepohrdnou ani mrkví, nebo zbytky z kuchyně. Také jedí hlávkový salát, stejně jako morčátka. Zvolte si v jeho teráriu místo, kde nebudete dávat kokosový substrát, jen přiměřeně 2 cm kokosového substrátu jako podklad, protože tam bude miska s vodou jako jezírko na pití i na koupání pro šnečka. Ve skleněném teráriu je ideální přitápět žárovkou nebo lampou, ale já jsem mu žárovku nedala, a i tak je mu dobře.

Šneci jsou hermafroditi, což znamená že se nedělí na samice a samce a jsou obojí. Šnekje samec i smaička dohromady a k oplodnění nemusejí být dva. Oplodní se sám a mláďata má sám ze sebou, takže je jim otec i matka. Může naklást až 200 vajec dohromady. Zpočátku se vylíhnou malincí šnečci velikosti 1 cm, a za pár měsíců jsou z nich třiceti centimetroví obři. Naměřte si na pravítku 1 cm a pak 30 cm a srovnejte to, jak je veliký dospělý šnek. Já jsem použila malé akváro 30x 20 cm a žádné speciální terárium pro ni nemám.
 


Komentáře

1 vestec vestec | Web | 12. ledna 2012 v 21:43 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama