Něco málo o morčatech

1. prosince 2011 v 16:40 | Eliška |  Něco málo o zvířatech

Ahoj, já jsem Eliška a s morčaty mám vlastní zkušenosti. Vím čím je krmit, jak se o ně starat, jak dodržovat pitný režim, jak často měnit podestýlku, vím o nich vše. Je mi 12 let a doma jedno morče mám. Je to samička a jmenuje se Nellinka.

Potrava

Morčata se živí ovocem, zeleninou a trávou. Můžete je na pád hodin dát do klece na trávu, aby se napásla, ovšem pod vaším dohledem, aby se jim něco nestalo mapř. neutekla, nebo jim neublížila potulující se kočka. Já tomu svému dávám každý den rajče, okurek, mrkev, kedlub, mandarinku, ale banány a jahody moc nežere. Také nepohrdne pampeliškovými listy a nebo řetkvičkou i listy z řetkvičky. Můžete jim jednou za čas dát třeba jetel, nebo květy sedmikrásky. Zkuste i sušené ovoce, ale moje neli to moc nežere. Kyselé zelí,nebo kapustu či čočku však ne. Můžou z toho mít špatné zažívání nebo onemocnět!!! Dávejte jim i jablko, broskev, hlávkový salát jim taky moc chutná. Moje kamarádka má králíka a morče a oba to hned slupnou, i ta moje. Také žerou žlutou, zelenou i červenou papriku, tu jsem jí taky několikrát dávala. Taky jim kupujte ve zverimexu (mají v každém) čerstvé seno. Mají z něj živiny a možná sem tam nějaký vitamin. Taky granule a zrní pro morčata.
Taky jim kupujte tyčinky. BROUSÍ SI NA NICH ZUBY a mému morčeti to mocinky chutná. Také si hodně brousí zuby na starých tvrdých kůrkách a patkách od chleba. Nechte tak den nebo dva kůrku vytaženou z chlebníku a ona stvrdne že ji ani neozlomíte. Pak ji dejte morčeti. To, co se dozvíte v tomto článku o morčatech, použijte i když chováte králíky. Chov králíků a morčat je v podstatě to stejné, až na to, že králíka musíte každý den na pět minut pustit aby se vyskákal a proběhl po domě nebo bytě (záleží kde bydlíte).
¨

Domeček-pelíšek

Není snadné si vybrat, zda svému miláíčkovi koupíte pelíšek nebo domečekže? Já mám pro moje morče domek z plastu. Většinnou když zakoupíte klec, je k němu už přibalená jako kolekce napáječka, jesličky na seno, miska a domek. Většinou ten plastový, ale ve zverimexu zakoupíte třeba za 152 kč nebo kolem 200 kč i dřevěný, ale ten je zvlášť a nic k němu není. Morčátku je dobře hlavně v tom dřevěném, protože morčata mají ve zvyku své domečky okusovat. Moje morče úplě dokousalo vchod. Proto jsou lepší dřevné domy, na kterých si morčata brousí zoubky zdravěji a bezpečněji než na plastu. O plas se mohou pořezat dásně, ale u dřevěného domku nic nehrozí. Morčata ve volné přírodě okousávají kde jaké dřevo. Jsou tak šikovná že nehrozí ani tříska. Ten plastový nemusíte vyhazovat, ale můžete ho použít na venek, aby se morče mělo kam schovat před sluncem. Já teda plyšový pelíšek pro Nellinku nemám, protože je spokojená i bez něj. Když má vodu, seno, jídlo a čistou podestýlku, je jí morčeti nejlépe. Nedělejte si z morčete kočku nebo psa a nedávejte je na vodítka. Existují totiž vodítka na králíky, na morčata a dokonce i na papoušky.

¨
Morčatům je to velmi nepříjemné když je taháte někde mo kamenité zemi. Já tomu říkám týrání když někdo dává své mazlíčky na vodítko. Psi jsou na to zvyklí a odjakživa se vodili na vidítkách, ale pro kočky a hlodavce je to úplně nepraktické a nepřirozené! No, vraťmě se k tomu pelíšku. Můžete mu místo domku dát do klece tohl, vadit mu to nebude, ale když máte velkou klec, můžete mu dát oboje.


Domek celodřevěný králík 31 x 22 x16 cm


Venku:
Pitný režim

Každý den nebo každý druhý den byste měli vyměňovat morčeti, nebo králíkovi nebo křečkovi vodu. Když je tři dny stará tak už není dobrá. Vyskoušeli jste už někdy nedopít si sirup, nebo limonádu nebo vodu a nechat ji přez noc a pak se z ní druhý den ráno napít? Hnus, nedá se pít a není dobrá a není to ani zdravé pít starý nápoj, stejně jako jíst prošlá jídla. Takže každý den dávejte novou vodu a ještě před tím do ní napusťte vodu a protřepejte, aby byla vypláchnutá od té staré vody. Zprávná napáječka má kolem 250 mililitrů, takže jim napouštějte do napáječky je 150 mil. litrů. , protože morče všechnu vodu za jediný den nevypije a druhý den už mu jim musíte vyměnit, takže by to bylo zbytečné plýtvání vodou. Proto ne plnou napáječku ale vždy jen 150 mili. litrů, aspoň tak to dělám já. Usmívající se


Údržba klece

Každý týden musíte měnit novou podestýlku. Jednou se mi stalo, že jsem tři týdny mému morčátku nevyměnila podestýlku a mělo tam plno hovýnek, špinavo a smrdělo to. Když jsem si ke kleci kleknula a podívala se dovnitř, v podestýlce se něco hýbalo. Tak jsem si vzala lupu a bylo tam tisíce malinkých hnědých červíků, kterří v morčecích bobcích nejdou moc vidět a jsou snadno přehlédnutelní. Chudák morče se už celé drbalo, a tam kam nedošáhlo packou, se kousalo (drbalo zoubkama). Takže každý týden čerstvou podestýlku. Nemusí být ale jen podestýlka, můžete morčátku vystlat i obyčejnými pilinami, ty také zakoupíte ve zverimexech. Pod piliny můžete dát i dečku, záleží na vás. Já své nelli vystýlám podestýlkou. Klec by měla obsahovat:

Jedny jesličky:

Jednu misku na žrádlo (může být keramická i plastová):


Miska keramická pro morčata s obrázkem 300ml 11cm

Jeden domeček:

Jednu napáječku:A takhle by měla vypadat perfektně vybavená klec:

Klec pro hlodavce CASITA 80
Tu horní mám já, akorát ne šedou, ale modrou MlčícíSmějící se

Údržba srsti

Pokud máte dlouhosrsté morče, měli byste ho pravidelně česat. Já teda mám krátkosrsté teddy, ale z dlouhosrstých se mi líbí coronet a sheltie. Ayb nemělo v strsti chuchvalečky nebo ji nemělo suchou a pocuchanou, měli byste ji udržovat. Jak vám neřeknu, protože s tímhle zkušenosti nemám, ale vše se jistě dočtete někde na internetu. Mlčící Kartáč by neměl být tvrdý, spíše by měl mít y měkké chloupky, nebo oboustranný.
sheltie
to je přesně moje Nelli! Usmívající se

Cestování s morčetem

když chcete někam jet s morčetem, musíte na něj mít přepravnou klec, zkráceně přepravku. Já mám červenou se zady a kolekce přepravek, ale zatím jsem viděla z téhle kolekce jen tu co mám já, modrou, a zelenou. Do zahraničí, třeba když jedete na dovolenou k moři si můžete vzít jen psa, žádné jiné zvíře. Ptáci, hlodavci a kočky mimo zemi nesmí, jedině pes. A stejně nevím jak byste chtěli přestěhovat celou klec. Já jsem jednou jela s morčátkem k babičce, a klec se mi s mími a sestřinými kufry do auta vlezla tak tak. A jednou když měla Nelča něco s nožkou, ji tatínke vezl na veterinu. V přepravce byste měli mít dečku, nebo podestýlku, aby se morče cítilo útulně a hlavně kdyby se tam vyčuralo, aby se to do podestýlky a aby v tom nešlapalo. Přepravka není o moc větší než morče, atkže se v ní nemůřže moc pohybovat, ale může se otočit a vykukovat a taky si lehnout a to mu stačí. Morče převážejte opatrně. Vždy ho držte u sebe na klíně (přepravku s ním, v autě ho z přepravky nevyndávejte, mělo by stres a mohlo by spdnout na zem), nebo ho aspoň mějte po ruce a můžete na něj mluvit nebo si s ním povídat, aby vědělo že jste u něj. Morčata jsou velmi důvěřivá. Třeba moje Nelli má tři roky, v převodu na lidský věk má 30 roků. Nechá si odemne dělat úplně všechno. Drbu ji pod krčkem, pusinku jí sem tam dám taky, muchál ji láskou bych ji umačkala, chovám si ji, hladím ji na všech místech a jí to nevadí, protože ví že jí nic neudělám a věří mi. Taková už morčata jsou.

Tuhle mám já:Hlavní fotografie k inzerátu Pet Shuttle


 


Komentáře

1 kicker kicker | Web | 22. června 2015 v 4:44 | Reagovat

pujcka online ihned prachatice :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama